آنچه باید درباره آشپزخانه اپن بدانیم!!

در این محتوا با این سرفصلها آشنا می شویم:

وقتی صحبت از چیدمان آشپزخانه می شود، توسعه دهندگان املاک، صاحبان خانه، معماران و طراحان دو گزینه اصلی دارند: آشپزخانه با پلان باز یا آشپزخانه با پلان بسته. آشپزخانه های اپن به دلایل بسیار عالی یک روند رو به گسترش در چیدمان خانه ها هستند.

  • اول، آنها مانع بین منطقه نشیمن مرکزی و فضای پخت و پز را از بین می برند، و سرگرمی یا معاشرت با بقیه اعضای خانواده را در هنگام آماده کردن وعده های غذایی در دسترس تر می کنند.
  • آشپزخانه‌های اپن با یک جزیره بزرگ، کارایی آشپزخانه را افزایش می‌دهند. بیشتر آنها معمولاً با کابینت، سینک و پیشخوان غذاخوری طراحی می شوند.
  • در نهایت، آشپزخانه‌های اپن معمولاً با ویژگی‌های مجلل از یخچال‌های دو در گرفته تا اجاق‌های دوبل مجهز هستند. علاوه بر آن فضاهای باز، اصول اولیه طراحی مینیمالیستی را با راه‌حل‌های ذخیره‌سازی هوشمند برای مبارزه با درهم‌ریختگی، حفظ می‌کنند.

آشپزخانه اپن چیست؟

آشپزخانه اپن چیست

در طراحی داخلی، آشپزخانه اپن آشپزخانه ای است بدون دیواری، که آن را از بقیه خانه جدا می کند. یک پلان آشپزخانه اپن ممکن است به اتاق ناهار خوری خانه، اتاق نشیمن، اتاق خانواده یا سایر فضای نشیمن گسترش یابد و یک اتاق عالی ایجاد کند. بسیاری از آشپزخانه های مدرن دارای یک پلان طبقه باز هستند، با حداقل تمایز بین منطقه آشپزخانه و هر قسمت نشیمن در همان طبقه. این نوع آشپزخانه ها در ساخت خانه های جدید محبوب هستند. آنها همچنین گزینه های محبوب زمانی هستند که صاحب خانه ها آشپزخانه موجود را بازسازی کنند.

3 مزیت آشپزخانه اپن:

چیدمان آشپزخانه اپن به دلیل ویژگی های مثبت بسیاری که دارد، صاحبان خانه و طراحان حرفه ای آشپزخانه را به یک اندازه به خود جلب کرده است.

  1. جریان هوا و نور طبیعی: اگر برای طراحی خانه که جریان هوا، تداوم و نور را در اولویت قرار می دهد ارزش قائل هستید، از فضای آشپزخانه باز که به اتاق های مجاور جریان می یابد و حداکثر نور طبیعی را می دهد استقبال خواهید کرد.
  2. استفاده کارآمد از فضا: با برداشتن دیوارها، طرح آشپزخانه اپن می تواند فضای کوچک را بزرگ تر نشان دهد. طراحی آشپزخانه اپن همچنین می تواند فضایی را برای یک جزیره آشپزخانه ایجاد کند که می توانید از آن برای تهیه غذا یا به عنوان یک فضای ناهار خوری غیررسمی استفاده کنید.
  3. نمای طراحی کلی: آشپزخانه‌های باز فضای نشیمن خانه را گسترش می‌دهند و مکانی را برای اضافه کردن طراحی قسمت های دیگر که مکمل بقیه خانه هستند به شما می‌دهند. به جای چراغ های سقفی، چراغ های آویز یا حتی لوستر اضافه کنید تا از فضای باز استفاده کنید. شما می توانید یک کف چوبی را از یک آشپزخانه اپن به اتاق نشیمن یا اتاق غذاخوری مجاور گسترش دهید.

3 جنبه منفی یک آشپزخانه اپن:

در حالی که آشپزخانه های اپن مزیتهای زیادی دارند که منجر به توصیه طراح ها برای این مدا آشپزخانه شده است، معایب خاصی نیز دارند.

  1. نیاز بیشتر به مرتب بودن: در یک پلان طبقه باز، آشپزخانه نامرتب از سایر قسمت‌های خانه قابل مشاهده است و ممکن است اتاق‌های مجاور را در اثر تداعی به هم بریزد. اگر نمی خواهید فشار مداومی را برای تمیز نگه داشتن کانترهای خود و دور نگه داشتن ظروف از سینک احساس کنید، یک آشپزخانه اوپن ممکن است برای شما مناسب نباشد.
  2. فضای ذخیره سازی کمتر: با وجود اینکه معمولاً پیشخوان فضای ذخیره سازی بیشتری را ارائه می دهد، آشپزخانه های اپن معمولاً کابینت های کمتری نسبت به آشپزخانه های بسته دارند. اگر ظروف یا وسایل آشپزخانه زیادی برای نگهداری دارید، آشپزخانه اوپن ممکن است غیر عملی باشد. حداقل ممکن است لازم باشد در مورد راه حل های ذخیره سازی خود خلاق باشید.
  3. انتخاب‌های طراحی تقویت می‌شوند: در آشپزخانه‌های سبک باز، لوازم خانگی، کابینت، چراغ‌ها و رنگ‌های رنگ شما از قسمت‌های دیگر خانه قابل مشاهده است، به این معنی که باید آنها را با دقت انتخاب کنید. قبل از شروع یک بازسازی آشپزخانه باز، ممکن است بخواهید از یک طراح داخلی کمک بگیرید تا مطمئن شوید که ایده های آشپزخانه شما با بقیه خانه شما مطابقت دارد.
جنبه منفی آشپزخانه اپن

نکته قابل توجه این است که در حالی که آشپزخانه‌های اوپن به‌طور یکپارچه با سایر قسمت‌های خانه ادغام می‌شوند، فضایی است که نمی‌تواند به‌هم ریخته به نظر برسد. اگر در حین آشپزی حفظ حریم خصوصی را ترجیح می دهید یا همیشه مشغول مرتب کردن آن هستید، آشپزخانه های بسته پیشنهاد عالی تری برای شما هستند.

در ادامه به چند سوال در رابطه با آشپزخانه های پلان باز پاسخ خواهیم داد:

چگونه می توان حریم خصوصی بیشتری در طراحی آشپزخانه اپن ایجاد کرد؟ اگر می خواهید کمی در طراحی آشپزخانه اپن خود خلوت داشته باشید، می توانید از یک پارتیشن متحرک و یا پرده استفاده کنید.

بهترین قسمت خانه برای ساخت آشپزخانه اپن کدام قسمت است؟ توصیه می کنیم که آشپزخانه اپن را در قسمت های شرق، جنوب و جنوب شرقی خانه خود بسازید.
چرا آشپزخانه های اپن اینقدر محبوب هستند؟ یکی از دلایل محبوبیت آشپزخانه های پلان باز این است که این سبک از آشپزخانه اجازه ورود نور طبیعی را می دهد و باعث می شود فضا بزرگتر و راحت تر به نظر برسد.

انواع اپن آشپزخانه

اپن آشپزخانه ی کاملاً باز

اپن اشپزخانه باز

در این نوع آشپزخانه، فضای داخل آشپزخانه به خاطر نوع طراحی دیوار ها و کابینت های آشپزخانه، به طور کامل از خارج آشپزخانه دید دارد؛ به این مدل «اپن آشپزخانه کاملاً باز» می گوییم. مزیت این مدل این است که فضای داخل منزل را بزرگ تر و دلبازتر نشان می دهد.

اپن آشپزخانه نیمه باز

اپن اشپزخانه نیمه باز

اپن نیمه باز یعنی آشپزخانه به نحوی طراحی شود که از اطراف بوسیله دیوارها و کابینت ها تا حد زیادی دید به داخل آشپزخانه کنترل شود و میزان دید و باز بودن آشپزخانه مثل مدل اپن های کاملاً باز نیست.

طرح اپن با امکان بسته شدن

اپن آشپزخانه بسته شو

این که بتوانید فقط در مواقع خاص اپن آشپزخانه تان را تبدیل به آشپزخانه بسته کنید یک مزیت است و با یک طراحی زیبا می توانید این تغییر را انجام دهید. البته با روش های قدیمی مانند پپرده یا کرکره نیز امکان پذیر است که امروزه کاربردی ندارد.

برای نگارش این بخش از سایت سلام ساختمان کمک گرفته ایم.

جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل است که جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها، درست در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد. این قطعه چند کاره به کارایی آشپزخانه افزوده و ظاهر آشپزخانه را زیبا می‌کند.
حداقل کاری که یک جزیره انجام می‌دهد، این است که یک پیشخوان اضافی و جای بیشتر برای وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌کند. با اضافه کردن گاز، سینک ظرف‌شویی و صندلی به یک جزیره آشپزخانه، این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه می‌شود. به همین خاطر است که وقتی می‌خواهید آشپزخانه‌تان را توسعه دهید، بیشتر طراحان و کابینت سازها استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون خانه را توصیه می‌کنند.

بسیاری از طراحان دکوراسیون به جای اپن اشپزخانه از جزیره استفاده می کنند که باعث افزایش کارایی آشپزخانه می شود.

انتخاب بهترین طرح اپن

اگر تصمیم به طراحی یک آشپزخانه پلان باز برای منزلتان دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بهترین طرح را انتخاب کنید.

انتخاب طرح اپن به فاکتورهای مختلفی از جمله سبک کلی دکوراسیون منزل، سلیقه و همچنین بودجه خانواده ها بستگی دارد.
در صورت انتخاب سبک مدرن برای دکوراسیون و اپن آشپزخانه، طراحی ساده تر خواهد بود . هرچه طراحی ساده تر باشد ، به سبک مدرن نزدیک تر خواهد بود. در این جا برخی نکاتی که به زیبایی اپن کمک می کند را بررسی می کنیم:

متریال اپن آشپزخانه

اپن انواع مختلفی دارد، متریال گچ، ام دی اف یا کناف را شامل می شود. اپن خانه های قدیمی معمولا به صورت گچ کاری بود اما اپن خانه های جدید از جنس کناف یا ام دی اف می باشد. در طراحی اپن ام دی اف باید دقت بیشتری داشته باشید زیرا اپن ام دی اف باید با سایر سبک های دکوراسیون متناسب باشد. لازم به ذکر است که تناژ رنگی چوب های ام دی اف بسیار متنوع می باشد. شما متناسب با رنگ تم اصلی منزل می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

لوستر و آویز آشپزخانه

نورپردازی اپن آشپزخانه ؛ با کمک لوسترها و آویزها بسیار جذاب خواهد بود. در حال حاضر انواع مختلف آویز آشپزخانه و لوستر آشپزخانه با قیمت های متنوع در بازار موجود می باشد. طراحی برخی از این لوسترها به نحوی است که می توان نور آن ها را کنترل کرد. آویزها و لوسترهای آشپزخانه در مقایسه با سایر لوسترها قیمت مقرون به صرفه تری دارند . ارتفاع این لوسترها با توجه به سقف و اندازه ی آن قابل تنظیم می باشد.

رابیتس کاری اپن آشپزخانه

به استفاده از شبکه های فلزی رابیتس، در ساخت سازه ها، رابیتس بندی آشپزخانه گفته می شود. رابیتس بندی به منظور تنوع ظاهری و زیبا سازی سقف ها و نورپردازی های مخفی در سقف یا اپن مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه کمتر کسی از این طرح استفاده می کنند.

اگر به صفحه نمونه کارهای سایت ما نگاهی بیاندازید و نمونه آشپزخانه های کلاسیک و مدرن را مشاهده کنید طرح های اپن و جزیره زیادی را خواهید دید که به شما در انتخاب طرح مناسب کمک خواهد کرد. یا از طراحان حرفه ای مجموعه ما برای طراحی آشپزخانه ای زیبا کمک بگیرید.

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x