راهنمای طراحی جزیره آشپزخانه

در این محتوا با این سرفصلها آشنا می شویم:

طراحی و ساخت جزیره یکی از زیباترین موارد در دکوراسیون داخلی و دیزاین آشپزخانه می باشد. می توان گفت بعد از ساخت کابینت آشپزخانه به خصوص کابینت ام دی اف و همچنین کمد دیواری یکی از مهمترین گزینه ها در طراحی داخلی و نمای ساختمان همین جزیره آشپزخانه است. جزیره در زیبایی آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی دارد. در صورتی که شما نیز به دنبال یک معماری و چیدمان مدرن می باشید به شما پیشنهاد می کنم حتما از طراح خود درخواست کنید که در طراحی های 3dmax خود و در چیدمانی که استفاده کرده است حتما از جزیره استفاده کند. ساخت جزیره یک طرح کلاسیک و در عین حال مدرن و جذاب را به شما ارائه می دهد. شما حتی می توانید کابینت های خود را نیز در جزیره آشپزخانه طراحی کنید. همه چیز باز می گردد به سلیقه شما و نظر طراح شما که کدام دکوراسیون برای شما مناسب تر است.

جزیره آشپزخانه
جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه یک پیشخوان مستقل است که جدا از دیگر کابینت‌ها و پیشخوان‌ها، درست در وسط فضای آشپزخانه قرار می‌گیرد. این قطعه چند کاره به کارایی آشپزخانه افزوده و ظاهر آشپزخانه را زیبا می‌کند.
حداقل کاری که یک جزیره انجام می‌دهد، این است که یک پیشخوان اضافی و جای بیشتر برای وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌کند. با اضافه کردن گاز، سینک ظرف‌شویی و صندلی به یک جزیره آشپزخانه، این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه می‌شود. به همین خاطر است که وقتی می‌خواهید آشپزخانه‌تان را توسعه دهید، بیشتر طراحان و کابینت سازها استفاده از جزیره آشپزخانه در دکوراسیون خانه را توصیه می‌کنند.

آشپزخانه جزیره

به طور کلی می توان دو نوع جزیره برای آشپزخانه طراحی کرد: ثابت و متحرک

جزیره آشپزخانه ثابت:

این مدل از جزیره در آشپزخانه های بزرگ ساخته می شود و امکان برداشتن یا جا به جایی جزیره وجود ندارد. دو نوع خاص از جزیره ثابت گرد و هلالی است که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

جزیره ‌های گرد:
این مدل معمولا در سبک مدرن کاربرد دارد و حس حرکت و پویایی القا می کند.

جزیره گرد


جزیره ‌های هلالی:
این مدل جزیره نیز به سبک مدرن طراحی و ساخته می شود و بسته به فضای آشپزخانه کاربرد متفاوت دارد.

جزیره هلال

جزیره آشپزخانه متحرک:

جزیره های متحرک جزیره هایی هستند که ساختمان ثابت ندارند و در یک جای مشخص ساخته نمی شوند. جزیره های متحرک بهترین انتخاب برای آشپزخانه های کوچک هستند به این دلیل که در هر زمان که به آن احتیاج داشته باشید می توانید آن را حرکت دهید. یا به طور کلی از آشپزخانه حذف کنید.

جزیره متحرک

کاربردهای مختلف جزیره آشپزخانه کدامند؟

  • مخصوص کار: این نوع جزیره‌ها که از سبک‌های روستایی الهام گرفته شده‌اند، از قفسه‌های باز و جای زیاد بهره می‌برند. البته در این نوع جزیره، مرتب نگه‌داشتن فضا کمی دشوار می‌شود.
  • مخصوص انبار وسایل مختلف: این نوع جزیره، یک کابینت ثابت با پیشخوانی معمولی است. سینک ظرف‌شویی یا گاز ندارد و شبیه به یک کمد در وسط آشپزخانه است.
  • مخصوص آماده سازی مواد غذایی و شستشو: در این نوع از جزیره آشپزخانه از سینک ظرفشویی استفاده شده است. به علاوه فضایی بر روی پیشخوان این جزیره‌ها فراهم شده که بر روی آن می‌توانید مواد غذایی را آماده کنید و حتی برای مهمانی‌های سلف سرویس از آن استفاده کنید.
  • مخصوص میز غذاخوری: یک جزیره آشپزخانه که برای غذاخوری طراحی شده است، باید فضای کافی برای قرارگیری زانوها در زیر آن را داشته باشد. به همین خاطر، لبه‌های پیشخوان در سمت صندلی‌ها باید به اندازه ۶۰ سانتی‌متر، از جزیره بیرون زده باشد.
  • مخصوص آشپزی: وقتی اجاق‌ گاز روی جزیره آشپزخانه کار شده باشد، آشپز به وسط اشپزخانه هدایت می‌شود و به این ترتیب تسط کامل به فضای اطراف پیدا می‌کند. ولی مشکل این نوع جزیره این است که ریخت و پاش زیادی دارد و آشپزخانه را کمی سلخته نشان می‌دهد.
  • مخصوص آشپزی و غذاخوری: برای این منظور، توجه داشته باشید که بهتر است سطح غذاخوری از سطح آشپزی پیشخوان بالاتر باشد تا امنیت بیشتری برقرار شود.

قیمت طراحی و ساخت جزیره آشپزخانه چقدر است؟

قیمت طراحی جزیره

جزیره یکی از جدید ترین و مدرن ترین مواردی است که در اکثر خانه ها به چشم می خورد. شما نیز می توانید جزیره خاص و منحصر به فرد خود را داشته باشید. اما خوب است بدانید که هزینه ای که برای ساخت جزیره انجام می شود رابطه مستقیمی به مصالحی که استفاده می کنید و طرحی که برنامه ریزی کرده اید دارد. به عنوان مثال قیمت ورق های ام دی اف که برای طراحی استفاده می شود. یا هزینه ای که برای طراحی به طراح می پردازید. بسیاری موارد دیگر که در هزینه ساخت جزیره موثر است. به یاد داشته باشید که قیمت مصالح ساختمانی به نرخ روز و به قیمت دلار محاسبه و اعلام می شود. بنابراین پیش از هر اقدامی قیمت ساخت جزیره مد نظرتان را از طراحی که استخدام کرده اید بپرسید. سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

در مقاله 10جزیره آشپزخانه منحصر به فرد برای ایده گرفتن 10 نمونه از طراحی های ویژه جزیره در سال 2021 معرفی شده اند مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنم.

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید:

در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید: