ایده های کاربردی برای آشپزخانه کوچک

در این محتوا با این سرفصلها آشنا می شویم:

آشپزخانه کوچک باید سازمان یافته باشد تا زندگی روزمره را آسان تر کند. علاوه بر اینکه از ابتدا به چیدمان آشپزخانه خود با دقت فکر می کنید ، راه حل های ذخیره سازی را اضافه کنید.

این که آیا وسایل در کابینت ها پنهان شوند ، یا در معرض دید قرار گیرند ، دکوراسیون آشپزخانه کوچک را بهینه می کند.

کابینت کشویی ، سبد گردان ، سیستم ذخیره سازی آویز ، قفسه، کشو با چند محفظه و… راه حل هایی هوشمندانه برای به حداکثر رساندن فضا و سهولت زندگی در آشپزخانه است.

برای راحتی در آشپزخانه، باید بتوانید با یک حرکت ساده به همه چیزهایی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید. این به این معنی است که فضای ذخیره سازی خود را به خوبی سازماندهی کرده و از فضا به بهترین شکل استفاده کنید. راه حل های متنوعی برای به حداکثر رساندن فضای آشپزخانه کوچک وجود دارد.

با کمک طراحی می توانید فضای داخلی را نه تنها شیک ، بلکه کاربردی تر نیز کنید . در این مقاله به شما می گویم که چگونه با استفاده از تکنیک های طراحی یک آشپزخانه کوچک را راحت تر و جادارتر کنید.

طبقه بالا ، طبقه پایین ، گوشه ها ، زیر سینک ظرفشویی و… گوشه ای از آشپزخانه ، فراموش نشده است.

ایده های آشپزخانه کوچک ما

این ایده ها ، مناسب کسانی است که با یک غذاخوری بزرگ ، پذیرایی نمی کنند. مطمئناً ممکن است فضای کافی برای یک جزیره آشپزخانه ، اجاق گاز و میز ناهار خوری برای پذیرایی مهمانان در اینجا نداشته باشید. اما لزوماً به معنای عدم کارایی آشپزخانه نیست. روش های هوشمندانه ای وجود دارد که باعث می شود طرح آشپزخانه شما جادار باشد …

همه نمی توانند آشپزخانه ای به سبک مزرعه بزرگ داشته باشند به جای تمرکز روی آنچه ندارید ، فضای کوچک خود را با این ترفندهای هوشمندانه  سازماندهی کرده، به حداکثر میزان خود برسانید. گشتی کوچک در مجموعه عکس هایی از امکانات ذخیره سازی برای یک آشپزخانه بهینه شده، ایده های زیادی برای شما میسازد که میتوانید به نوع فضایی که دارید بکار ببرید.

مطالعه مقاله طراحی فضای ذخیره سازی آشپزخانه ، شما را با ساخت فضاهایی برای ذخیره سازی در آشپزخانه آشنا می کند و به شما کمک می کند آشپزخانه خود را مرتب نگه دارید.

1- ایستگاه خردکن

یک راه حل هوشمندانه برای یک آشپزخانه با فضای کم پیشخوان وجود دارد، میتوانید یک تخته بلوک قصابی را در یک کشو درست کنید . با یک سوراخ درست روی سطل زباله ، که به آسانی میتوانید پوست و دورریزها را درون سطل بریزید .

2- یک قفسه را به دو قسمت تبدیل کنید.

با استفاده از قفسه های سیمی، می توانید فضای ذخیره سازی عمودی را چند برابر کنید ، و فضای بیشتری برای ذخیره سازی تمام ظروف داشته باشید. کمبود جا ، به این معنی نیست که نباید لیوان ، ظروف و کاسه های زیبا را نادیده بگیرید.

تبدیل یک قفسه به دو قسمت

3- الهام از خواربارفروشی

در آشپزخانه خود یک فروشگاه سوپرمارکت درست کنید. در واقع ، جعبه ها و ظروف را در این کابینت قرار دهید. وسایلتان را با سطل ، برچسب و ظروف شفاف، مرتب و سازماندهی کنید.

سوپرمارکت در آشپزخانه

4- تبدیل کابینت های عمق دار به کشو

سفره، دستمال سفره ، زیراندازها ، دستمال های نظافت ، یا حتی رومیزی هایی که فقط برای عید و یلدا و مراسمات خاص استفاده میکنید- در باکس های پلاستیکی با دوام نگه دارید. آنها را بیرون بکشید تا شما بتوانید محتوای کل کشو را جستجو کنید.

تبدیل کابینت به کشو

5- دستگاه بسته بندی آشپزخانه

اگر حتی فقط یک رول کاغذ روغنی ، فویل آلومینیوم و پلاستیک فریزر یا زباله داشته باشید. آرزوی داشتن این سازمان دهنده طبقه بندی را دارید تا همه جعبه های بسته بندی خود را در یک مکان نگه دارد.

دستگاه بسته بندی

6- ابزار آشپزخانه را تقسیم بندی کنید.

تقسیم کننده های کشو فقط مخصوص چنگال ، چاقو و قاشق نیستند، آنها را برای قرار دادن ظروف بزرگ ، کوچک و به شکل عجیب و غریب تنظیم کنید.

7- سازماندهی تابه ها بصورت یک طرفه

به نظر می رسد هر چقدر تلاش کنیم تا قابلمه ها و در قابلمه ها را مرتب نگه داریم ، آنها همیشه آشفته هستند. تابه ها ، تخته های برش ، درب ها و ورق های پخت را به صورت افقی قرار دهید تا هرگونه آشفتگی در آینده را محدود کنید.

سازماندهی تابه ها در آشپزخانه

8- سطل های درون کشو

یک کشوی عمیق پر از سطل های قابل جابجا کردن درست کنید اگرمانند این کابینت سفارش دهید دیگر نیازی نیست برای مرتب سازی محصولی که نیازی به یخچال ندارد ، دیگر فضای با ارزش میوه و ظرف سبزیجات را از دست بدهید.

کشوهای عمیق باری سطل

9- سازمان دهنده کشوی ظرف غذا

چند بار شما غذا را در ظروف نگهداری ریخته اید و متوجه شده اید در ظرف را گم کرده اید؟
برای مرتب نگه داشتن صحیح از این به بعد، تمام ظروف و درب های خود را در این سازمان دهنده زیبا نگه دارید.

10- گروه بندی براساس رنگ

شما لباس های خود را هماهنگ می کنید ، پس چرا آن سبک سازماندهی را در آشپزخانه خانه خود که بیشتر از آن استفاده می کنید ، ندارید؟
کدگذاری رنگی به شما امکان می دهد از مزایای قفسه بندی باز (انعطاف پذیری)و بدون دید منفی (شلوغی قابل مشاهده) بهره مند شوید.

11- نوار چاقوی مغناطیسی

هرچند که حرفه ای به نظر می رسند ، بلوک های چاقو فضای کاربردی را که میتواند صرف موارد مهمتر شود را اشغال می کنند. در عوض ، چاقوها و وسایل آشپزخانه را روی یک نوار مغناطیسی روی دیوار خود ذخیره کنید و از بهم ریختگی و آشفتگی کشوها جلوگیری میکنید، در صورت لزوم هم براحتی میتوانید از آنها استفاده کنید.

نوار چاقو مغناطیسی

12- فضای بالای اجاق گاز

وقتی قابلمه ها و وسایل آشپزی خود را بالای سر اجاق گاز خود نگه دارید ، همه چیزهایی که نیاز دارید همیشه در دسترس شما هستند.

ایده آشپزخانه کوچک

13- باریک بین باشید یا فضای بین یخچال و دیوار اصلی

فضای باریک بین یخچال و دیوار اصلی ، میتواند یک فضای ذخیره برای سازماندهی کالاهای کنسرویی باشد.

14- یک جزیره توخالی انتخاب کنید

از روبرو ، این قطعه به نظر می رسد جزیره شماست – اما از پشت قسمت مرکزی آن برای جا سازی وسایل (کتابهای آشپزی ، لوازم جانبی برای تعطیلات و …) است .تا قبل از این طراحی، بنظر می رسد هرگز فضای کافی برای آن ندارید.

ایده آشپزخانه کوچک

15- فضای سینک ظرفشویی را بازیابی کنید

اسفنج های شستشو و ابرهای مرطوب را روی فضاهای وصل شونده به کنار کابینت (یک فضای همیشه کم استفاده)، قرار دهید و فضای روی میز را خالی کنید.

بازیابی فضای زیر سینک

16- شکستن

قفسه های شما دارای دو سطح مناسب برای نظم بخشیدن به آشپزخانه است. قالب ها و سطل های سطحی را در بالا قرار دهید ، و شیشه های ادویه را از زیر، آویزان کنید.

ایده های آشپزخانه های کوچک

17- آویزان کردن

یکی از راه های ساماندهی که فضای خیلی کمتری نسبت به قراردادن در کشو و کابینت اشغال میکند آویزان کردن است.

18- یک نیمکت بهتر بسازید

یک نیمکت گوشه برای صرف صبحانه نسبت به صندلی های غذاخوری فضای کمتری را اشغال می کند . همچنین می توانید از فضای داخل نیمکت، برای نگهداری وسایلتان استفاده کنید.

19- از درهای کابینت خود استفاده کنید

ظروف پخت و پز متداول خود را (مانند لیوان اندازه گیری و قاشق اندازه گیری) پشت در کابینت قرار دهید ، به جای اینکه آنها را در کشوهای شلوغ قبلی قرار دهید.

20- یافتن ذخایر پنهان

ذخایر پنهان همیشه وجود دارند ، مهمترین چیز کشف آنهاست. به عنوان مثال ، سه اندازه معمول برای کابینت های هوایی وجود دارد: 60 ، 70 و 80 سانتی متر از ارتفاع ، اما فضای بالای کابینت ها نیز قابل استفاده است.

محل ذخیره سازی پنهان

21- کشو

فضای ذخیره سازی را به گونه ای سازمان دهید که از همه فضا استفاده شود و فضای خالی وجود نداشته باشد. استفاده از کشوها ایده خوبی است که روند یافتن ظرف مناسب را تا حد ممکن آسان و راحت می کند.

کشو در آشپزخانه

22- چیدمان مبلمان

با انتخاب صحیح و چیدمان مبلمان و همچنین با طراحی داخلی می توان عملکرد فضای آشپزخانه را افزایش داد. مهمترین نیاز برای راحتی آشپزخانه ، چیدمان صحیح مبلمان و تجهیزات است. مهم است که همه چیز در دسترس باشد.

چیدمان صحیح مبل

23- مثلث کار

چندین طرح برای قرار دادن مبلمان آشپزخانه وجود دارد ، اما برای فضاهای کوچک ایجاد یک مثلث برای چیدمان مبلمان ، روی نقشه بهتر است.
“مثلث” آشپزخانه از سه عنصر تشکیل شده است: یخچال ، اجاق گاز و سینک. این تجهیزات اغلب در فرآیند پخت و پز استفاده می شوند.

24- انتخاب کابینت

یافتن یک مجموعه مناسب آشپزخانه گاهی اوقات دشوار است،کابینت های آماده همیشه متناسب نیستند و فضای خالی وجود دارد.
البته می توانید کابینت آشپزخانه سفارشی ،استفاده کنید که متناسب با اندازه واقعی ایجاد شود. سپس کابینت ها و قفسه هایی با اندازه استاندارد بسازید و فضای خالی کاملا بصورت استاندارد پر شود.

25- فضای خالی

به عنوان مثال 23 سانتی متر از فضای دیوار خالی مانده است ، منطقی است که کابینتی به این اندازه در فروشگاه مبلمان پیدا نشود. بنابراین ، ارزش دارد با یک استاد تماس بگیرید که یک کابینت ، به اندازه دلخواه، برای شما درست کند.
برای اینکه کمد ساخته شده به صورت سفارشی با طرح مبلمان مطابقت داشته باشد ، باید عناصر هماهنگ آماده شوند. شما می توانید یک کابینت باریک با فضای ذخیره سازی باز درست کنید و آن را متناسب با نمای آشپزخانه رنگ آمیزی کنید.
نتیجه کار شما را به وجد می آورد و کاملاً خوب به نظر می رسد و فضا کاربردی تر خواهد شد.

26- دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک

ضمن افزایش کارایی و جادار بودن آشپزخانه ، مهم است که قوانین تزئین فضاهای کوچک را فراموش نکنید. مهم است که آشپزخانه حس مکان را از دست ندهد و رنگارنگ نشود ، بنابراین برای تزئین یک آشپزخانه کوچک از طرح های رنگی محلی استفاده کنید.

27- استفاده از رنگ شاخص

دیوارهای رنگ روشن و درهای کابینت تک رنگ ،زمینه ای خنثی ایجاد می کنند. شما می توانید با پیش بند آشپزخانه یا منسوجات روشن رنگ شاخص ایجاد کنید.

28- ذخیره سازی با توجه به تعداد دفعات استفاده

با فکر کردن در مورد نحوه استفاده از آشپزخانه و مکان های مختلف شروع کنید زیرا این امر به شما کمک می کند تا نوع ذخیره سازی مورد نیاز خود را تعیین کنید. به عنوان مثال ، بهتر است وسایل مورد نظر را با توجه به تعداد دفعات استفاده ، ذخیره کنید ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که ظروف روزمره در یک قفسه پایین دستی قرار دارند و قطعات مخصوص بالاتر هستند.

29- یک طرح رنگی واضح را انتخاب کنید.

با انتخاب یک رنگ بندی خنثی ، یک آشپزخانه کوچک را سبک دهید. با این حال ، رنگ خنثی فقط به معنای بژ یا کرم نیست. کاشی های الگوی سفید و میز کار مرمر را با کابینت های آشپزخانه آبی جفت کنید تا برای یک طرح رنگی واضح که نور را به اطراف بازتاب می دهد فضای آشپزخانه را حس کنید.

در طراحی کابینتها قانونهای رنگی وجود دارد که به شما در انتخاب صحیح و اصولی رنگ کابینت مورد نظرتان کمک می کند. برای آشنایی با این قوانین مقاله قوانین رنگ در دکوراسیون را مطالعه کنید.

30- روی ذخیره سازی انعطاف پذیر سرمایه گذاری کنید.

در یک آشپزخانه کوچک شما باید به فکر خلاقیت در مورد ذخیره سازی باشید. به جای سرمایه گذاری در قفسه های معمولی ، این قفسه های رشته ای سیم از طریق انطباق با نیازهای آشپزخانه ، ذخیره سازی را به حداکثر می رسانند. قفسه ها را اضافه کرده یا بردارید ، لیوان ها را وارونه آویزان کنید و حتی یک قفسه برای جام در نظر بگیرید. وقتی فضا در سطح بالایی قرار دارد ، باید مطمئن شوید که هر سانت حساب می شود.

31- با کفپوش ضخیم چشم را منحرف کنید.

در یک آشپزخانه کوچک ، با کاشی کاری پررنگ تمام کار را انجام دهید. یک الگوی محکم روی زمین باعث حواس پرتی چشم شده و فضای اتاق را بزرگتر می کند. هر سانت از این آشپزخانه به گونه ای طراحی شده است که از فضای کم نهایت استفاده شود.

32- جزیره بجای میز ناهار خوری در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

ممکن است افزودن یک جزیره آشپزخانه در یک آشپزخانه کوچک ایده ای وحشتناک به نظر برسد. با این وجود در یک آشپزخانه بزرگ ، یک روش مناسب برای اضافه کردن فضای ذخیره سازی و سطح اضافی است .

33- کمد آشپزخانه را متناسب با دیوارها رنگ کنید.

با رنگ آمیزی کمد های همرنگ دیوارها توهم فضای بیشتری را در یک آشپزخانه کوچک ایجاد کنید. این واقعاً با یک رنگ سفید یا خاکستری کار می کند ، فضایی روشن و مطبوع ایجاد می کند که واحدها با دیوارهای آشپزخانه ترکیب می شوند. در این آشپزخانه ، هر سانت فضای ذخیره سازی مملو از فضای ذخیره سازی است اما رنگ سفید باعث می شود که فضا مرتب و جادار باشد.

34- گوشه ای ناجور را به انبار هوشمند تبدیل کنید.

یک آشپزخانه کوچک نیاز به استفاده از هر سانت فضای ذخیره سازی دارد. اگر آشپزخانه کوچک و جا دار دارید ، به جای اینکه همه قابلمه های خود را درون یک کمد عمیق قرار دهید که وقتی می خواهید یک ماهیتابه خاص پیدا کنید ، کابوس می شود ، تعویض یک کمد را با یک کشو در نظر بگیرید. این کشوی هوشمندانه، فضا را به حداکثر می رساند و پیدا کردن ماهیتابه مورد نظر را آسان تر می کند.

کابینت های گوشه در آشپزخانه، معمولا نقطه های کور آشپزخانه اند . طراحی صحیح این کابینتها میتواند آنها را به فضاهای قابل دسترس و مفید تبدیل کند. مطالعه مقاله 5 روش برای حل مشکل کابینت گوشه را به شما پیشنهاد می کنم.

35- ظروف جمع و جور را در نظر بگیرید.

مجموعه ای از سبدهای محکم ، طاقچه پنجره ، قفسه یا فرورفتگی را برای کار خود قرار دهید و از آن برای قرار دادن بطری ها ، بسته ها یا حتی گیاهان تازه در گلدان استفاده کنید. سبدها همچنین یک روش عالی برای ذخیره چاشنی ها هستند ، به این معنی که می توانید همه آنها را در یک سفر، به میز ناهار خوری ببرید.

35. خانه جدیدی برای ماشین لباسشویی پیدا کنید.

ممکن است فکر کنید آشپزخانه مکان آشکاری برای قرار دادن ماشین لباسشویی است. اما در قاره اروپا ، به احتمال زیاد آن را در دستشویی پیدا می کنید. بنابراین اگر جا مانده اید ، ممکن است ارزش جابجایی وسایل لباسشویی در جای دیگر را داشته باشد. اگر سرویس بهداشتی شما به کوچک باشد ، ممکن است بتوانید آن را در کمد زیر پله ها فشار دهید.

متناوباً ، اگر لباسشویی و خشک کن جداگانه دارید ، فکر می کنید که آنها را در آشپزخانه نگه دارید اما آنها را روی کمد قدیمی لارد قرار دهید. آنها را از دید مخفی می کند ، باعث صرفه جویی در فضا می شود و به ساده سازی روزهای لباسشویی کمک می کند.

36- سیستم های ذخیره سازی سفارشی

یک آشپزخانه کوچک به راه حل های غیر استاندارد نیاز دارد – آنها عملکرد آن را افزایش می دهند. ریل های سقف یکی از این راه حل هاست. در امتداد جلو آشپزخانه می توانید ریل های مخصوص (ریل های سقفی) نصب کرده و وسایل آشپزخانه را به آنها وصل کنید.

نرده فضای ذخیره سازی کارد و چنگال ، تخته و ظروف را فراهم می کند.
ریل های سقف فضای ذخیره سازی عمودی ایجاد می کند و فضای کمدها را آزاد می کند و فضای آشپزخانه را بیشتر می کند. شما می توانید آنها را نه تنها به دیوارها ، بلکه همچنین به قسمت های جانبی مبلمان آشپزخانه وصل کنید – راحت ترین گزینه را انتخاب کنید.

37- کابینت متحرک

گاهی برای حداکثر استفاده از فضای موجود میتوانیم وسایلی را به چند منظور بکار ببریم، یک پیشنهاد جالب و خاص، کابینت متحرک و سیار میتواند باشد که بعنوان ترولی (پایه متحرک) نیز استفاده شود. ترولی ریشه از انگلیس دارد که از ابتدا برای صرف صبحانه VIP  استفاده میشد ولی به مرور زمان و تغییرات در شکل آن کاربری های دیگر نیز شامل میشود.

38- ذخیره سازی عمودی

یکی از روش های سازماندهی وسایل آشپزخانه میتواند مشابه تصویر باشد. در هر آشپزخانه ای تخت گوشت ، صفحه گریل ، قالب های شیرینی پزی و از این دسته موارد پیدا میشود و اگر تجربه داشته باشید میدانید که در صورت زیاد شدن اینگونه وسایل بسیار بهم ریختگی و ظاهری بد، برای ذخیره سازی آنها وجود دارد . همچنین هنگام پیدا کردن وسیله ی مورد نظر به دلیل انبار شدن آنها روی هم صداهای گوش خراش ایجاد میشود. پس پیش بینی و اختصاص قسمتی از کابینت به این نوع وسایل ایده ی ای بسیار جالب و کاربردیست.

39- دکوری شبکه ای در آشپزخانه کوچک پنجره دار

دکور بصورت شبکه ای مانند تصویر ایده ای جالب و جسورانه میباشد، چرا که هیچ طراحی با طرح خود نباید مانع پنجره شود که جلوی نور و دید به بیرون را بگیرد ولی این طراحی علاوه بر اضافه کردن فضای ذخیره سازی قابلیت های پنجره را از بین نبرده است و همچنین باعث سهولت در استفاده از ظروف شده است.

40- کشوهای شبکه ای

استفاده از کشو بصورت شبکه ای نیز یک ایده فوق العاده میباشد که هم برای وسایل و ظروف آشپزخانه کاربرد دارد و هم مواد غذایی غیر یخچالی.

مثلا استفاده برای سیب زمینی و پیاز این مزیت را دارد که در عین اینکه هوا میتواند بین آنها در جریان باشد ، هنگام انتخاب بتوانیم آخرین و زیرین ترین آنها را ببینیم و حتی قبل از انتقال به کابینت، اضافات آنها را براحتی در مکان دیگری خارج کرده سپس به کابینت برگردانیم.

41- کابینت زیر ظرفشویی یک فضای کاربردی در آشپزخانه کوچک

یکی از دغدغه های ساکنین خانه عدم استفاده مفید از کابینت زیر ظرفشویی بخاطر قرار داشتن لوله و اتصالات میباشد. پیشنهاد میشود بسته به نوع و فضای مفید ارگانایز مناسب استفاده شود و یا از کابینت کار خود بخواهید بهترین روش را برای فضای موجود به کار ببرد.

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ستی
ستی
1 سال قبل

خیلی کامل بود مقاله شما .و لذت بردم از مطالعه آن .سپاس

در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x