11 روش هوشمندانه برای ایجاد مرکزیت در خانه

در این محتوا با این سرفصلها آشنا می شویم:

از نظر خیلی از افراد چیدمان دکوراسیون داخلی منزل کار بسیار ساده ای است و تنها به سلیقه فرد بستگی دارد. اما این طور نیست . نکات مهمی وجود دارد که اگر آنها را بدانید و به درستی انجام دهید، بهترین استفاده را از فضای منزل خواهید داشت و محل زندگی شما، به محلی آرام و زیبا تبدیل می شود. گاهی با پیروی از این قوانین، طراحی دکوراسیون برای شما کم هزینه تر و سریع تر انجام می شود و جلوه ویژه و خاصی در منزل شما ایجاد می کند.

در این نوشته 11 روش برای ایجاد مرکزیت و تعادل در چیدمان داخلی منزل را مطرح می کنیم. با ما همراه باشید:

1- بار اول طرح را درست طراحی کنید.

در گذشته انتخاب کمدهای دیواری و کابینت ها ساده بود ، ولی امروزه بدلیل بالا بودن تنوع انتخاب سخت تر شده است.
طراحی فضای پلان باز تأثیر زیادی در طراحی مبلمان آشپزخانه داشته است.
مثلا طرحهای U وL به منظور فضای بیشتر برای ذخیره سازی در اتاق و یا کم شدن فاصله برای رسیدن از سینک ظرفشویی به یخچال و به آشپزخانه همان مثلث کار طراحی شده اند.
این روزها ما عادت کرده ایم که از انبارهای عظیم ذخیره سازی با یک جزیره موازی در طراحی ها استفاده کنیم. این طرح نه تنها منطقه آشپزخانه را مشخص می کند ، بلکه مثلث کار را نیز حفظ می کند.

2- از وسایل برای ایجاد تعادل استفاده کنید.

هر وسیله نشان دهنده استفاده از یک منطقه است مبلمان نشان دهنده ی فضای نشیمن است ، اما هر منطقه باید حس راحتی را القا کند ، هویت خاص خود را داشته باشد و یک قسمت یکپارچه از کل باشد – این می تواند یک ترفند برای تعادل باشد. یک سیستم روشنایی خوب به شما امکان می دهد تا کانون را از منطقه ای به منطقه دیگر منتقل کنید. لایه های نوری از جمله آویزهای جداگانه در محل زندگی و فضای غذاخوری ایجاد کنید. همچنین نسبت به تطبیق پرده ها با رنگ در آشپزخانه یا اتاق ناهار خوری کوتاهی نکنید. 

3- هر گوشه از منابع طبیعی را دریابید.

نوری که از پنجره ها فضای خانه را روشن میکند حس جریان زندگی بیشتر میدهد. همچنین اگرکه به درستی طراحی شود، باعث استفاده ی کمتر انرژی میشود. با اینکه به ندرت بیش از چند فوت عرض دارند اما آشپزخانه حاصل از آن روشن خواهد بود و این یک روش عالی برای بدست آوردن فضا مناسب است ، به ویژه در شهرهایی که فضای بیرونی آنها بسیار مناسب است.

4- دسترسی و رفت و آمد آسان

آشپزخانه بخشی از یک منطقه بزرگتر برای زندگی است که از ترکیب اتاق ها واتاق همکف درخانه ساخته شده است. فضا ی رفت و امد از هرقسمت خانه باید باز و مشخص باشد.  در و پنجره های بزرگ محور مناظر حیاط خانه باشند ، در حالی که نور از پنجره سقفی بالا عبور می کند.  نیازی نیست مبلمان آشپزخانه با نقشه باز خیلی مطابقت داشته باشند اما از انسجام ظاهری آن اطمینان حاصل کنید.

5- ایجاد مناطق یکپارچه

آشپزخانه و فضای زندگی با نقشه باز به ترکیبی از فرم و عملکرد بستگی دارد. قبل از اینکه چیدمان خود را برنامه ریزی کنید ، دقیقاً به نحوه استفاده از فضا و نحوه تعریف مناطق خود بیندیشید.
استفاده هوشمندانه از نور ، رنگ ها، جایی که وسایل آشپزی خود را در آن قرار می دهید و معرفی یک جزیره مرکزی ، همه عواملی هستند که به شما کمک می کنند مناطق آشپزی و غذاخوری را در آشپزخانه تشخیص دهید. با استفاده از رنگ ، جلوه را کامل کنید . زیرا چشم را به اطراف اتاق هدایت می کنند و باعث جریان یافتن این فضا می شوند و حس یک پارچگی ایجاد می کنند.

6- آشپزخانه ای با نقشه باز طراحی کنید.

یک جزیره را انتخاب کنید که می تواند به عنوان یک نمایشگر و همچنین یک فضای چند منظوره ، یک میز صبحانه ، یا عملکرد بالا و لوازم داخلی یکپارچه عمل کند. اگر جایی برای یک جزیره وجود نداشته باشد ، میتوان یک شبه جزیره ایجاد کرد که افراد بتوانند دور آن جمع شوند.
“هنگامی که اعضای خانواده در یک اتاق مشغول آشپزی و استراحت هستند ، سر و صدا نیز می تواند مسئله ساز شود ، بنابراین گزینه های کاهش دهنده صدا مانند میز کار چوبی ، کشوهای نرم و وسایلی برای عملکرد آرام آنها انتخاب کنید. همچنین در حالت ایده آل ، ماشین لباسشویی باید در یک فضای مجزا قرار داشته باشد.

7- وسایل پشتی را در آشپزخانه های با نقشه باز قرار دهید

همه آشپزخانه های طرح باز بزرگ نیستند ، حتی فضاهای کوچک نیز می توانند بدرخشند. این آشپزخانه با طرح باز و جمع و جور از یک طرح آراسته در دسترس است. کابینت های کلاسیک که در سایه تیره رنگ شده اند ، یک انتخاب پیچیده است ، به خصوص اگر با کف چوبی زیبا ترکیب شود. 

8- یک محیط دلپذیر برای صرف غذا درست کنید.

اگر عاشق سرگرمی هستید ، یک اتاق ناهار خوری در آشپزخانه به شما این امکان را می دهد که در کنار مهمانان خود بخشی از کارها را انجام دهید ، در آشپزخانه ای تنگ ، کار نکنید آشپزخانه را متناسب با فضا طراحی کنید.
استفاده از وسایل تزئینی که فضای آرامی ایجاد میکنند باعث میشود شلوغی و به همریختگی آشپزخانه پنهان شود و فضایی بدون سر و صدا برای یک مکان غذاخوری فراهم می کنند.

9- تحت تأثیر معماری خانه خود باشید.

طراحی چشم گیر داشته باشید. ساخت یک المان و یا استفاده از یک متریال خاص در قسمتی از خانه باعث وجود مرکزیت در فضا میشود .ایجاد یک فضا خاص مانند دیوارهای آجری نمایان یا پنجره های عظیم کاربردی ، و انتخاب یک جزیره بزرگ نسبت به فضا, طرح های بلوکی و موارد مشابه به عنوان یک دیوار شاخص می تواند در فضا ایجاد جذابیت کند.

10- برای دسترسی بهتر از اشکال منحنی کمک بگیرید.

یک نکته مهم در فضای طرح باز، دسترسی راحت و سریع است. استفاده از طرح های منحنی در هدایت ترافیک ، دور نگه داشتن کودکان از گوشه های تیز و جلوگیری از فضای سرد بین دومنطقه ی خانه عالی هستند . گرمایش یک فضای بزرگ نیز می تواند هزینه بر باشد. بهترین راه حل نصب گرمایش از کف برای گرم شدن محیط اطراف است.

11- محلی برای نشستن مهمانان فراهم کنید.

به این فکر کنید که مردم در هنگام آشپزی کجا می نشینند و کجا می خواهید غذا بخورید.  “نشیمن در آشپزخانه های طرح باز ، باید دور از منطقه ای که در آن کار می کنید قرار داشته باشند ، به طوری که کسی مانع راه نشود ، اما به اندازه کافی نزدیک باشد تا مکالمه به راحتی جریان یابد.”

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید:

در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید: