تکنیک دیوار شاخص یا accent wall

دیوار شاخص

در این محتوا با این سرفصلها آشنا می شویم:

دیوار شاخص چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

دیوار شاخص یا همان accent wall در دنیای دکوراسیون به دیواری گفته می‌شود که طراحی آن نسبت به سایر دیوارهای اتاق متفاوت است. این تفاوت می‌تواند در رنگ دیوار بوده، رنگ آن سایه‌ای از رنگ سایر دیوارها باشد. یا اینکه رنگ، طرح و یا جنس آن به طور کلی نسبت به دیوارهای دیگر کاملا متفاوت باشد.

دیوارهای شاخص دیوارهایی با هدف هستند یا به عبارت دیگر هدف استفاده از این دیوار می‌تواند تنها برای ایجاد تفاوت و زیبایی بوده و یا برای برجسته کردن عناصر تزئینی و یا نقطه کانونی منزل مانند یک تابلوی نقاشی روی دیوار باشد.

دیوارهای شاخص در بهترین حالت برای سه منظور در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند :

عملکرد اول : مثلا نشان دادن رنگی خارق العاده یا طرح کاغذ دیواری ،نقاشی، آجری و یا طرح‌های دیگری ؛ یا حتی می تواند دو کار را باهم انجام دهد.

عملکرد دوم :می تواند فضای شما را کاملاً مشخص کند. می تواند برای نشان دادن مناطق مختلف ، مانند یک مکان ناهار خوری در یک فضای آشپزخانه استفاده شود.

عملکرد سوم: برای برجسته کردن ویژگی های معماری موجود یا اصلاح موارد ناجور که قصد پنهان کردن آن را دارند.

در این نوشته دیوارهای شاخص یا برجسته و نحوه استفاده صحیح از آنها بررسی می شود :

نحوه استفاده از دیوارهای شاخص

_ از یک دیوار شاخص برای منطقه بندی یک فضا استفاده کنید.

یکی از برنامه های هوشمند برای دیوار شاخص ، ایجاد “هدف” برای بخشی از اتاق بدون نیاز به نصب دیوارها یا خلاقیت بیش از حد با مبلمان است. 

گاهی یک فضای كوچك فرصت مناسبی برای عملی کردن یک هدف است . بنابراین اگر فضای كوچك ناخوشایندی از این قبیل دارید ، شاید بخواهید مسیر دیوارهای شاخص را انتخاب كنید.

دیوار شاخص
2_ کنتراست را با دیوار شاخص به یک فضای ساده اضافه کنید.

با وجود این که از بین طرح های تزئینی ، فضای سفید و انعکاس نور طرفداران زیادی دارند ، اما در بعضی از اتاق ها یک دیوار شاخص که بتواند یک کنتراست ایجاد کند ، بهتر است. 

سیاه بیشترین تضاد را ایجاد می کند ، اما کاملاً مکمل چوب است و باعث می شود گرما در مقایسه با آن بدرخشد.

دیوار شاخص
3_یک ویژگی معماری را با دیوار شاخص برجسته کنید.

دیوار شاخص نیازی به فضای وسیع یا حتی غالب در یک اتاق ندارد. و قطعاً نیازی به دیوار واضح برای برجسته سازی یا رنگ آمیزی نیست. با این حال ، با یک عنصر جالب معماری می توانید توجه ها را جلب کنید.
یک شاخص نباید قطعا دیوار باشد. نقاشی داخلی به عنوان شاخص به شما کمک می کند تا تمام توجه ها را جلب کنید …
حتی یک ویترین و یا یک قفسه کتاب و…

دیوار شاخص
4_از دیوار شاخص به عنوان مبدل استفاده کنید

اگر در خانه ای قدیمی با معماری عجیب و غریب زندگی می کنید ، برای پوشاندن المانهای ناجور ، از دیوار شاخص استفاده کنید و باعث منحصر به فرد شدن خانه ی خود شوید. 

این ممکن است یک دیوار سراسری شومینه یا حتی فقط یک سقف کوتاه باشد ، مانند عکس پایین

قرار دادن رنگ مشکی در قسمت پایینی دیوار و رنگ سفید بالا ، توجه را به نیمه پایین دیوار جلب می کند ، در حالی که با رنگ سفید روشن آمیخته شده تا اتاق بلندتر از آن چیزی که هست دیده شود. 

دیوار شاخص
5_یک فضای انتقال را با یک دیوار شاخص خاص کنید

غالبا از تزئین راهروها – راهروهای ورودی یا راهروهای طبقه بالا – چشم پوشی می شود. استفاده از یک رنگ برجسته یا کاغذ دیواری برای تزئین فقط یک دیوار در فضا می تواند بهترین نما را ایجاد کند – به علاوه می توانید از ترفندهای تزئینی برای ایجاد تناسب بیشتر استفاده کنید. یک رنگ تیره در انتهای یک راهرو باریک ،باعث می شود فضا کمتر کشیده شود. یک رنگ پررنگ برای در ورودی و دیوار پشت آن می تواند یک حس متفاوت ایجاد کند. یک راهرو بدون ویژگی معماری ، می تواند با استفاده از یک رنگ ، رنگی جسورانه یا کاغذ دیواری، روشن و دارای شخصیت شود. 

دیوار شاخص
6_ دیوارهای شاخص : قوانین رنگ و بافت

هیچ قانون سخت و سریعی برای استفاده از رنگ برای دیوارهای برجسته، وجود ندارد اما نحوه انتخاب صحیح آنها را باهم بررسی می کنیم:

رنگهای پررنگ و دیوارهای برجسته می توانند استفاده شوند اما مهم این است که رنگ دیوار با سایر عناصر ظریف اتاق ، مانند یک گلدان ، متناسب باشد. این امر همچنین باعث می شود که تضاد کمتری بین دیوار شاخص و بقیه طرح ها ایجاد شود و به شما کمک کند یک فضای واحد ایجاد کنید.

اگر می خواهید فضایی را با ظرافت منطقه بندی کنید ،دیوارهای خنثی و دیوارهای شاخص عالی هستند، مانند یک غذاخوری آشپزخانه با نقشه باز. اگر با آشپزخانه های نقشه باز آشنا نیستید این مقاله را مطالعه کنید: ایده های آشپزخانه با نقشه باز

 حتی انتخاب یک رنگ برای دیوار شاخص ،که رنگی تیره یا روشن تر از سه دیوار دیگر شما است ، می تواند تأثیر گذار باشد. یا می توانید با استفاده از رنگ سیاه یا قهوه ای تیره یا خاکستری یک کنتراست خنثی اما چشمگیر ایجاد کنید.

دیوارها و دیوارهای شاخص اغلب در برچسب گذاری ،نادیده گرفته می شوند.  دیوارهای آجری یک دیوار برجسته هستند ، مانند دیوار قفسه های کتاب یا آثار هنری . به خاطر داشته باشید که اگر اتاقی با دیواری دارید که شامل کتاب یا کارهای هنری است ، بعید است که در آن فضا به دیوار برجسته دیگری احتیاج داشته باشید.

دیوار شاخص
7_کدام دیوار باید دیوار شاخص باشد؟

المانی که قرار است ” دیوار شاخص ” باشد به طور سنتی دیوار کانونی یک اتاق است – به عنوان مثال دیوار شومینه اتاق نشیمن یا دیوار پشت سر تختخواب . یا حتی ممکن است دیواری که پنجره ها روی آن قرار دارد ، دیوار برجسته شما باشد. 

با این حال ، محل قرارگیری یک دیوار برجسته اغلب با توجه به جلوه ای که می خواهید ایجاد کنید ، تعیین می شود . برای برجسته کردن یک ویژگی معماری یا افزودن کنتراست در یک طرح ساده ، دیوارهای دو طرف دیوار شاخص نیز مهم هستند .آنها باید تزئین شوند تا دیوار شاخص مانند شیشه درخشان شود.

همانطور که در بالا درباره ی برجسته کردن دیوارها گفتیم ، شاخص ها همیشه نباید دیوار باشند .

دیوار پنجم خود را که فراموش نکرده اید : سقف

  سقف می تواند به عنوان یک شاخص مورد استفاده قرار گیرد: سایه عمیق تر از دیوارهای نقاشی شده شما یا کاغذ دیواری ، فضای دنج را ایجاد می کند – به ویژه برای اتاق های خواب با سقف بلند عالی است. ، مانند مورد پایین، که جذابیت فوق العاده ای دارد.

دیوار شاخص

چند دیوار شاخص مناسب است؟

هیچ اتاقی نباید بیش از یک دیوار شاخص داشته باشد . دیوارهای برجسته یک عنصر تزئینی هستند و وجود بیشتر از یک شاخص باعث شلوغی در فضا می شود. به نظر ما ، استفاده از یک دیوار شاخص در هر طبقه از خانه یا آپارتمان کافی است.

8_آیا دیوارهای شاخص باعث کوچک شدن اتاق ها می شوند؟

دیوارهای شاخص که با رنگ های تیره رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری شده اند می توانند باعث پیشرفت بصری دیوارها شوند . همین امر باعث می شود تا فضا کوچک به نظر برسد. بنابراین ، اگر در حال تزئین اتاقی هستید که می خواهید فضای آن را جادار احساس کنید ، به سمت رنگهای روشن بروید.

افزودن یک دیوار برجسته به یک اتاق، یک روش عالی برای تزریق رنگ و شخصیت است ، اما برای این منظور لازم نیست کل اتاق جسور و روشن باشد. یک اتاق خنثی را می توان با یک دیوار شاخص که بافت یا الگوی متضاد دارد ، زنده کرد.

گزینه دیگر، انتخاب طرح فلزی یا انعکاسی برای شاخص شما است – به کاغذ دیواری با زمینه کم رنگ اما در نقش و نگارهای فلزی رنگ فکر کنید. 

دیوار شاخص

چه موقع باید از دیوار شاخص جلوگیری کرد؟

از ایجاد یک دیوار برجسته در یک محیط شلوغ و پر جمعیت خودداری کنید زیرا به راحتی احساس آشفتگی خواهید کرد.” دیوار باید مرکز توجه باشد ، بدون اینکه برای جلب توجه در میان عناصر رقیب، تلاش کند.”

حرف آخر….

صادقانه خواهیم گفت ، دیوارهای شاخص می توانند دلهره آور باشند ، اما همچنین می توانند برای دکوراسیون منزل شما معجزه کنند. آنها می توانند به اتاق ها احساس بزرگتر ، روشن تر و کاملتر بدهند. آنها همچنین راهی ساده برای نشان دادن شخصیت شما هستند. اگر اخیراً در مورد دکوراسیون منزل خود گیر کرده اید ، سعی کنید یک دیوار شاخص به اتاق یا سالن اضافه کنید.

دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید:

در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه پلنرس و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید: